French vanilla ice cream, french vanilla
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 950kj (228 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 950kj (228 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.03g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.03g |
| Saturated Fat | 7.58g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 62.54125412541255% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 14 |
| Sodium | 45mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 45mg |
| Sugars | 22.73g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.73g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sarpi Mansikkakermakakku (Similarity score: 4.64)
- Choco Variedad Coconut Walnut And Strawberry Mini Paletas (Similarity score: 7.28)
- Pumpkin Spice Ice Cream, Pumpkin Spice (Similarity score: 7.51)
- Ciao Bella Gelato (Similarity score: 7.81)
- Real Premium French Vanilla Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 7.86)
- Cold Brew Coffee Organic Ice Cream Bars, Cold Brew Coffee (Similarity score: 7.89)
- Bravo Creme Brulee (Similarity score: 8.10)
- Grandessa Premium Stacciatella (Similarity score: 8.65)
- Sia Glass Sia Glass Kladdkaka (Similarity score: 9.07)
- Vanilla Bean Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 9.36)
- Real Premium Black Raspberry Chunk Ice Cream, Black Raspberry Chunk (Similarity score: 9.67)
- Erhard Mochie Glacés (Similarity score: 9.92)
- G7 Nocciolato Con Granella Di Nocciole Tostate (Similarity score: 10.05)
- Ja!,eisbär Eis Gmbh Eiscreme Schokolade Mit Schlagsahne (Similarity score: 10.36)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Vegan Pot Chocolate Fudge Brownie X3 (Similarity score: 10.47)
Ingredients List
- Milkfat
- E433
- E410
- E160b
- Skimmed Milk
- Sugar
- Corn Syrup
- Egg Yolk
- Contains Less Than 2% Of Natural Flavor
- E471
- E412
- E466
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)