French vanilla ice cream, french vanilla
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.41g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.41g |
| Saturated Fat | 10.23g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 64.29918290383408% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 10.2g |
| Score | 16 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 20.45g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.45g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Grandessa Stieleis Mandel (Similarity score: 2.43)
- Häagen Dazs Milk & Creams Classic Milk Douceur De Lait (Similarity score: 7.48)
- Ice Cream (Similarity score: 7.74)
- Baskin Robbins Ice Cream (Similarity score: 8.69)
- El Corte Inglés Helado De Dulce De Leche (Similarity score: 8.82)
- 365 Everyday Value Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 12.23)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 12.32)
- Flan Coco (Similarity score: 12.33)
- Clafoutis Aux Cerises (Similarity score: 12.56)
- Brividolcezza Profiteroles Scuro (Similarity score: 12.78)
- Brigham's Inc Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 13.20)
- Chilly Vanilly Bean Ice Cream (Similarity score: 13.31)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.57)
- Cora Chocolat Noir (Similarity score: 13.67)
- Tartufo Bianco (Similarity score: 13.70)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Sugar
- Egg Yolk
- Natural Vanilla Flavor With Specks
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)