Fresca D'oro mozzarella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 954kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 954kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 70.58823529411765% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70.6% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 8 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 0.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Spiga Ciliegine Di Mozzarella Spiga (Similarity score: 1.22)
- Franprix Mozzarella Mini Billes (Similarity score: 2.84)
- Pâturages Mozzarella Billes (Similarity score: 2.84)
- Nuova Castelli Mozzarella (17% Mg) (Similarity score: 5.66)
- Bioverde 100g Mozzarella Originale D Italie (Similarity score: 5.66)
- Castelli Mozzarella (Similarity score: 5.66)
- Tous Les Jours Mozzarella (Similarity score: 7.07)
- Reggia Mozzarella (Similarity score: 7.25)
- U Mini Mozzarella (17% Mg) (Similarity score: 8.66)
- Rimi Mozzarella (Similarity score: 11.34)
- Le Prix Gagnant ! Mozzarella (Similarity score: 11.34)
- Mozzarella Bio (Similarity score: 11.41)
- Castelli Mozzarela (Similarity score: 11.41)
- Castelli Mozarella (Similarity score: 11.41)
- Latte Maremma Mozzarella (Similarity score: 12.65)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)