Fresh & Easy Ice Cream Sandwiches
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1117kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1117kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 60.024009603841534% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 5g |
| Score | 11 |
| Sodium | 169.67200000000003mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 169.7mg |
| Sugars | 21.67g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 7.94)
- Ice Cream Sandwich, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 11.71)
- Oc Salsa Rica Cinnamon Spice Fruit Dip (Similarity score: 12.19)
- 16 Mini Eclairs (Similarity score: 13.28)
- Triple Chocolate Ice Cream With A Fudge Swirl Between Chocolate Flavored Wafers Sandwiches (Similarity score: 15.98)
- Flying Saucer Vanilla Ice Cream With Chocolate Wafers Sandwiches (Similarity score: 16.02)
- Vanilla Flavored Ice Cream Between Two Chocolate Wafers Sandwiches, Vanilla (Similarity score: 16.15)
- Ice Cream Sandwich (Similarity score: 16.53)
- Great Value Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 16.53)
- Auchan Tropezienne 6 Parts (Similarity score: 17.12)
- Publix Flavored Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 18.72)
- Vanilla Flavored Ice Cream Delicately Sandwiched Between Two Chocolate Flavored Wafers Sandwiches, Vanilla (Similarity score: 19.28)
- Brookshire Grocery Company Creme Pie (Similarity score: 19.53)
- The Bakery Baked With Pride Banana Creme Pie (Similarity score: 19.53)
- Brownie Sandwiches (Similarity score: 20.92)
Ingredients List
- Ice Cream
- Wafer
- Wheat Flour
- Sugar
- Canola Oil
- Soy Flour Cocoa
- Brown Rice Syrup
- Salt
- S
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)