Fresh baked apricot pie, apricot
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1021kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1021kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 6.666666666666667 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 6.7 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.53g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.53g |
| Saturated Fat | 6.11g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 47.07241910631741% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.1% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 260mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 260mg |
| Sugars | 12.21g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 12.21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rocky Mountain Pies All Natural Pumpkin Pie (Similarity score: 14.05)
- Aldi Galette Des Rois Pomme (Similarity score: 14.28)
- The Schwan Food Company Pumpkin Pie, Pumpkin (Similarity score: 16.44)
- Apple Lattice Pie (Similarity score: 19.01)
- Pumpkin Patch Scones (Similarity score: 19.41)
- Table Talk Pies No Sugar Added Cherry Pie, Cherry (Similarity score: 19.55)
- Bakery Fresh Apple Pie (Similarity score: 19.61)
- Eclair Au Chocolat (Similarity score: 21.41)
- Shurfine Pre Baked Apple Pie (Similarity score: 21.51)
- Pastel De Natas (Similarity score: 24.65)
- Market Pantry Baked Caramel Apple Pie (Similarity score: 24.69)
- Market Pantry Baked Caramel Apple Pie (Similarity score: 24.69)
- 12" Pie With Apples And Cinnamon Swirled With Caramel And Topped By Streusel, Apple Caramel (Similarity score: 24.98)
- Strawberry Rhubarb Pie (Similarity score: 25.00)
- Safeway Inc Butter Pecan Ice Cream With Roasted Pecan Pieces Ice Cream (Similarity score: 26.08)
Ingredients List
- Apricot
- Lard
- Margarine
- Butter
- Water
- Salt
- Glaze
- Sugar
- Corn Starch
- Crust
- Reduced Iron
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- Shortening
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)