Fresh Foods Market Spinach & Cheese Ravioli
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 2g |
| Score | -1 |
| Sodium | 260mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 260mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cheese & Tomato Pizza (Similarity score: 10.62)
- Four Cheese & Prosciutto Ravioli, Four Cheese & Prosciutto (Similarity score: 18.14)
- Pate A Pizza (Similarity score: 19.40)
- Pizza Aux 3 Fromages (Similarity score: 20.18)
- Asda Crustless Quiche Lorraine (Similarity score: 23.33)
- Homestyle Egg Dough (Similarity score: 23.77)
- Sophia's Favorite Gourmet Flatbread Pizza (Similarity score: 23.93)
- Ht Traders Thin Crust Flatbread Pizza (Similarity score: 23.93)
- Ciolo Foods Ciolo Foods, Artichoke Parmesan Spread (Similarity score: 24.91)
- Vito & Nicks Ii Vito & Nicks Ii, Cracker Thin Crust Premium Cheese Pizza (Similarity score: 25.76)
- La Sirena Salteado De Espinacas, Gambas Y Bacon (Similarity score: 26.81)
- Xx Large! Beef & Bean Burrito (Similarity score: 27.03)
- Shurfine Wildberry Orchard Pie (Similarity score: 27.29)
- Butternut Squash Mezzelune (Similarity score: 27.49)
- Beef & Bean Burritos (Similarity score: 28.09)
Ingredients List
- Pasta
- Whey Powder
- Parmesan Cheese Flavor
- Canola Oil
- Salt
- Garlic Powder
- Onion Powder
- Spice
- Water
- Egg
- Egg Yolk
- Filling
- Mozarella
- Parmesan
- Spinach
- Bread Crumbs
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)