Friendly Ice Cream Corp. Premium ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 9.09g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 63.610916724982516% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 15 |
| Sodium | 58mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 58mg |
| Sugars | 18.18g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 7.58)
- Chocolate Chip Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 7.80)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 7.82)
- Giant Egale Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 7.82)
- Vanilla Bean Super Premium Ice Cream, Vanilla Bean (Similarity score: 8.21)
- Limited Edition Premium Ice Cream, Espresso Chip Iced Latte (Similarity score: 8.41)
- New Orleans Ice Cream Co Ice Cream (Similarity score: 9.71)
- Organic Milk Coffee Ice Cream, Milk Coffee (Similarity score: 9.89)
- Ice Cream (Similarity score: 10.56)
- L'angélys Crème Glacée Chocolat Blanc (Similarity score: 11.14)
- Steve's Ice Cream Small Batch Bourbon Vanilla Ice Cream, Small Batch Bourbon Vanilla (Similarity score: 11.47)
- Tarte (Similarity score: 11.71)
- Ice Cream Roll (Similarity score: 12.09)
- Coffee Ice Cream (Similarity score: 12.23)
- Haagen Dazs Coffee Ice Cream (Similarity score: 12.23)
Ingredients List
- Cream
- E407
- E160b
- E100
- Milk
- Skimmed Milk
- Sugar
- Corn Syrup
- Vanilla Extract
- E412
- E471
- E415
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)