Friendly's Friendly's, friendwich ice cream sandwich, vanilla, chocolate, strawberry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1121kj (268 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1121kj (268 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.23g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.23g |
| Saturated Fat | 6.34g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.3002028397566% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 14 |
| Sodium | 225mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 225mg |
| Sugars | 21.13g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Target Stores Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 8.62)
- Kemps, Kemps Llc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 9.54)
- Roundy's Roundy's, Ice Cream Sandwiches, Vanilla (Similarity score: 9.54)
- Harris Teeter Vanilla Round Ice Cream Sandwiches, Vanilla (Similarity score: 10.75)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 11.47)
- Kemps, Kemps Llc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 11.65)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 12.22)
- Vanilla Flavored Ice Cream Between Chocolate Flavored Wafers Sandwiches (Similarity score: 12.22)
- Vanilla Flavored Ice Cream Between Chocolate Flavored Wafers, Vanilla (Similarity score: 12.22)
- Food Town Stores Inc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 12.49)
- Meadow Gold Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 12.49)
- Hannaford Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 12.49)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 12.49)
- Food Town Stores Inc Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 12.49)
- Harris Teeter Mini Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 13.53)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Salt
- E129
- E133
- Soya Lecithin
- Artificial Flavouring
- Sugar
- Palm Oil
- E150
- Dextrose
- Cocoa
- Contains 2% And Less Of
- E341i
- Modified Corn Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)