Friendly's Ice Cream Llc Friendly's, premium ice cream cake, chocolate vanilla
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1096kj (262 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1096kj (262 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.75g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.75g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 72.72727272727273% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72.7% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 16 |
| Sodium | 88mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 88mg |
| Sugars | 22.5g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sammontana Amando (Similarity score: 9.85)
- Edeka Make Choco Crumble Great Again (Similarity score: 10.52)
- Toffee Loves Coffee Ice Cream With Chocolate Coated Almond Toffee Candy, Toffee Loves Coffee (Similarity score: 10.82)
- Cold Brew Coffee Ice Cream, Chillin The Roast Truffles (Similarity score: 12.38)
- Ice Cream (Similarity score: 13.23)
- Coop,prix Garantie Cornet Chocolat (Similarity score: 14.13)
- Prix Garantie Cornets (Similarity score: 14.37)
- Giant Eagle Crunch Ice Cream Bars (Similarity score: 15.21)
- Häagen Dazs Cookies & Cream (Similarity score: 15.28)
- Profiteroles (Similarity score: 15.31)
- Profiteroles (Similarity score: 15.31)
- Carrefour Chocolat Pistache (Similarity score: 15.91)
- Merl Dankeschön Dessert (Similarity score: 16.24)
- Häagen Dazs Cookies & Cream (Similarity score: 16.57)
- Milbona Profiteroles (Similarity score: 17.12)
Ingredients List
- Milk
- Buttermilk
- Cocoa
- Vanilla Extract
- Packaged Decorative Options May Include
- Rice Flour
- Corn Starch
- Partially Hydrogenated Vegetable Oil
- E407
- E466
- Confectioner's Glaze
- Cream
- Soya Lecithin
- E414
- Gum Tragacanth
- Artificial Flavouring
- Colour
- Colored Sprinkles
- Colour
- E133
- E132
- E132
- Vanilla Flavored Icing
- E127
- E129
- E129
- E102
- E110
- E171
- Skimmed Milk
- Sugar
- Chocolaty Crunch
- Corn Syrup
- Whey Protein
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)