Friendly's Premium ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 916kj (219 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 916kj (219 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.74g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.74g |
| Saturated Fat | 6.16g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.23357664233576% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.2% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 14 |
| Sodium | 103mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 103mg |
| Sugars | 24.66g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.66g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cream Filled Chocolate Cookies Blended In Vanilla Ice Cream (Similarity score: 5.52)
- La Ermita Cantabria Flan De Chocolate Blanco Sin Gluten (Similarity score: 7.37)
- Ben & Jerry's Cone Together (Similarity score: 8.72)
- Ice Cream (Similarity score: 9.54)
- Calendrier De L’avent (Similarity score: 9.98)
- Triple Vanilla Bean, Brown Sugar Bourbon Vanilla & Homemade Vanilla Premium Ice Cream (Similarity score: 11.21)
- Ice Cream (Similarity score: 11.96)
- Vanilla Ice Cream With Caramel Filled Chocolate Cups And A Ribbon Of Thick Caramel (Similarity score: 12.80)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 13.36)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 13.36)
- World's Fair Ice Cream (Similarity score: 13.42)
- Gifford's Gifford's, Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 13.52)
- Roundy's Ice Cream (Similarity score: 13.87)
- Nestlé Buche Chocolat Caramel (Similarity score: 13.90)
- Bruno's Supermarkets Inc Chunky Chocolate Flavored Chips In Vanilla Ice Cream (Similarity score: 14.61)
Ingredients List
- Milk
- Natural Flavouring
- Salt
- E407
- E412
- E415
- Vinegar
- E471
- E150
- Turmeric
- E160b
- Cream
- Glucose Syrup
- Sugar
- Skimmed Milk
- Corn Syrup
- Whey Protein
- Brown Sugar
- Butter
- Molasses
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)