Friocrem
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 18g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 18g |
| Score | 15 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 13g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Despar Panna Spray Già Zuccherata (Similarity score: 7.97)
- Hacendado Nata Montada (Similarity score: 7.99)
- Délisse,marque Repère Crème Sucrée (Similarity score: 10.55)
- Milsani,frieslandcampina Professional Crème Fouettée En Bombe (Similarity score: 10.84)
- Leader Price Crème Fouettée (Similarity score: 12.88)
- Belle France Creme Fouettée Entière (Similarity score: 12.88)
- Winco Foods Whipping Cream (Similarity score: 13.77)
- Whipping Cream (Similarity score: 13.77)
- All Purpose Whipping Cream (Similarity score: 13.77)
- Monoprix Gourmet,monoprix Crème Brûlée, À La Vanille Bourbon Et Aux Éclats De Caramel (Similarity score: 13.81)
- Bennet Panna Spray Zuccherata (Similarity score: 13.84)
- Selex,trevalli,cooperlat Panna Spray (Similarity score: 13.84)
- Carrefour Creme Sous Pression (Similarity score: 13.84)
- Primia Panna Spray Zuccherata (Similarity score: 13.84)
- Hood, Hp Hood Llc Whipping Cream (Similarity score: 13.92)
Ingredients List
- Cream
- Sugar
- Emulsifier
- Acidity Regulator
- Stabiliser
- Propellent Gas
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)