Frito-Lay Company Kettle cooked potato chips
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 879kj (211 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 879kj (211 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 12.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.5% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 1 |
| Sodium | 127mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 127mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Brillante Brillante Vasito De Arroz Redondo (Similarity score: 12.88)
- Brillante Brillante Vasito De Arroz Redondo (Similarity score: 12.88)
- Lilly B's Chicken Taquitos (Similarity score: 13.26)
- Waitrose Charlotte Potato Salad (Similarity score: 15.42)
- Aioli Du Pecheur (Similarity score: 18.27)
- White Quinoa (Similarity score: 20.87)
- Minute Rice Riz Brun (Similarity score: 22.97)
- Auchan Poêlée À La Parisienne (Similarity score: 23.60)
- Odyssée,intermarché Filets Limande Panés (Similarity score: 23.93)
- Filets De Cabillaud (Similarity score: 25.37)
- Yellow Corn Tortillas (Similarity score: 26.13)
- Nems Aux Légumes (Similarity score: 27.66)
- El Tequito Chipotle Grains (Similarity score: 28.03)
- Filets De Colin D Alaska Panes (Similarity score: 28.27)
- Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 28.98)
Ingredients List
- Potato
- Vegetable Oil
- And Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)