GIOVANNI RANA Spaghettoni aux œufs extra frais de poules élevées en plein air
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1220kj (292 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1220kj (292 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 29.629629629629626% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 29.6% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | -2 |
| Sodium | 28.000000000000004mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 28mg |
| Sugars | 0.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Giovanni Rana Tagliatelle (Similarity score: 0.00)
- Stroppa Tagliatelles (Similarity score: 10.32)
- Tagliatelles (Similarity score: 11.67)
- Hacendado Tagliatelle (Similarity score: 12.69)
- Auchan Le Traiteur Tagliatelles (Similarity score: 12.89)
- Tagliatelle (Similarity score: 12.89)
- Linguine Pasta (Similarity score: 14.08)
- Fettuccine Pasta (Similarity score: 14.08)
- Giovanni Rana Tagliolini (Similarity score: 15.70)
- Carrefour Tagliatelle (Similarity score: 15.88)
- Carrefour Tagliolini (Similarity score: 15.88)
- Carrefour Tagliolini (Similarity score: 16.08)
- Weis Lasagna Sheets, Durum Semolina & Egg Pasta (Similarity score: 17.79)
- 300g Papardelle Antica (Similarity score: 18.21)
- Whole Foods Market, Severino Pasta Mfg Whole Foods Market, Tuscan Kale Fettuccine (Similarity score: 18.32)
Ingredients List
- Durum Wheat Semolina
- Egg
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)