Glace caramel beurre sale
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 887kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 887kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 63.63636363636363% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.6% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sontner Sahne Joghurt Mild (Similarity score: 8.02)
- Sans Marque Éclairs Belle Hélène (Similarity score: 8.39)
- Strawberry Cheesecake Ice Cream, Strawberry (Similarity score: 9.29)
- Signature Select, Safeway Inc Ice Cream (Similarity score: 10.17)
- Signature Select, Safeway Inc Ice Cream (Similarity score: 11.42)
- Tarte Aux Pommes 6 Pers (Similarity score: 14.08)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 14.62)
- E Leclerc Tarte Aux Pommes (Similarity score: 14.62)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 14.62)
- Malo Crème Au Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 15.19)
- Super Store Industries Gelato Sea Salt Caramel (Similarity score: 15.70)
- Délisse,marque Répère Crème Onctueuse Au Caramel (Similarity score: 15.71)
- Picard Buche Glacée Vanille Caramel (Similarity score: 15.83)
- Erhard Passion Entremet Glacé Mangue Passion (Similarity score: 15.96)
- Tarte Aux Pommes (Similarity score: 16.36)