Glace Lemon Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 971kj (233 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 971kj (233 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 54.54545454545454% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.5% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coppenrath Und Wiese, Feinste Sahne Himbeer Bourbo (Similarity score: 7.94)
- Mystère (Similarity score: 8.14)
- Carte D'or Helado De Turrón Carte D'or (Similarity score: 8.85)
- Migros Crème D'or Limone Di Sicilia & Fior Di Latte (Similarity score: 9.27)
- Crème D‘or Crème D‘or Limone Di Sicilia & Fior Di Latte (Similarity score: 9.34)
- 2nd St Creamery Super Premium Ice Cream (Similarity score: 10.42)
- Vanilla Incredible Organic Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 12.51)
- Shurfine Rocky Road Ice Cream (Similarity score: 12.57)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Cookie Dough Vanille 500 Ml (Similarity score: 12.96)
- Fazer,pingviini Premium Maitosuklaa (Similarity score: 13.58)
- Purple Cow Mackinac Island Fudge Premium Ice Cream (Similarity score: 13.69)
- Chocolate Marshmallow Swirl Fluffy Marshmallow Swirls Dancing Through Rich Chocolate Ice Cream, Chocolate Marshmallow Swirl (Similarity score: 13.72)
- Häagen Dazs Haagen Dazs Sunshine Fruits Collection (Similarity score: 13.97)
- Haagen Dazs Strawberry Ice Cream (Similarity score: 14.42)
- Milbona Crème Brûlée À La Vanille (Similarity score: 15.08)