Glassy Crème Au Vinaigre Balsamique De Modena
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1006kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1006kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.04g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.04g |
| Saturated Fat | 0.01g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 10% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 13 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 49.8g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 49.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Harmonica Elderflower Cordial (Similarity score: 12.75)
- Achillea Confiture De Châtaignes (Similarity score: 17.16)
- Sante Nat Infusion En Gelée À L'aloé Vera (Similarity score: 17.49)
- Bio Aceto Balsamico Di Modena Und Traubenmostkonzentrat (Similarity score: 17.65)
- Laselva Marmellata D’arance (Similarity score: 18.13)
- Salsa De Pedro Ximenez Con Pasas (Similarity score: 18.28)
- Flora Bunda Inc Damtuh Company, Honey Jujube Tea (Similarity score: 19.23)
- The Niward Management Group Llc Kentucky, Bourbon Chocolatier Sauce (Similarity score: 20.18)
- Ward's Kentucky Specialties All Natural Bourbon Chocolatier Sauce (Similarity score: 20.18)
- Dm Bio Crème De Vinaigre Balsamique (Similarity score: 20.96)
- Villa Collegarola Crema Al L’aceto Balsamico Di Modens Igp (Similarity score: 21.30)
- La Vache Qui Regarde Passer Les Trains Crème Balsamique (Similarity score: 21.30)
- Confiture Châtaigne Bio (Similarity score: 21.80)
- Borges Crema De Vinagre Balsámico De Manzana (Similarity score: 22.36)
- Sante Nat Infusion En Gelée À L'aloe Verra (Similarity score: 22.95)