glatt Steak hache glatt
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 983kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 983kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 15.39999961853g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15.4g |
| Saturated Fat | 8.8999996185303g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 46.11398948368865% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.1% |
| Saturated Fat Value | 8.9g |
| Score | 5 |
| Sodium | 56.00000023842mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Isla Mondial Steaks Hachés 100% Pur Bœuf (Similarity score: 1.16)
- Steaks Hachés (Similarity score: 1.16)
- Maayane 10 Steaks Hachés Pur Boeuf (Similarity score: 1.16)
- Maayane Viande Hachée Pur Bœuf (Similarity score: 5.39)
- Meine Metzgerei Rinder Hackfleisch (Similarity score: 8.96)
- Landjunker Hackfleisch Gemischt (Similarity score: 9.42)
- Landjunker Landjunker Familienpackung Rinderhackfleisch (Similarity score: 9.42)
- Landjunker Bio Organic Gemischtes Hackfleisch Zum Braten (Similarity score: 9.42)
- Meine Metzgerei Aldi, Aldi Hackfleisch Gemischt (Similarity score: 9.45)
- Pléni Day Quenelles De Volaille (Similarity score: 11.56)
- Hackfleisch (Similarity score: 11.66)
- Meine Metzgerei Frisches Schweinehackfleisch Zum Braten (Similarity score: 11.66)
- Tillman's,gut Bio Hackfleisch Vom Rind (Similarity score: 17.05)
- Landjunker Hackfleisch Gemischt (Similarity score: 17.29)
- Landjunker Rinderhackfleisch (Similarity score: 17.29)