Glaze
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 976kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 976kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 66.66669999999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 66.7mg |
| Sugars | 53.3333g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 53.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Canisius Canisius Echte Peren Appelstroop (Similarity score: 14.66)
- Mar De Nube Marmelade De Cactus (Similarity score: 17.40)
- Olitalia Olitalia Aceto Balsamico Di Modena Igp (Similarity score: 20.74)
- Crema Con "aceto Balsamico Di Modena I G P" (Similarity score: 23.29)
- Schnucks Chocolate Syrup, Chocolate (Similarity score: 23.70)
- Chocolate Flavored Syrup (Similarity score: 23.70)
- Flavored Syrup (Similarity score: 23.70)
- Chocolate Flavored Syrup (Similarity score: 23.70)
- Chocolate Flavored Syrup, Chocolate (Similarity score: 23.70)
- Big Y, Big Y Foods Inc Chocolate Flavored Syrup (Similarity score: 23.70)
- Target Stores Chocolate Flavored Syrup (Similarity score: 23.70)
- Food Club Chocolate Flavored Syrup, Chocolate (Similarity score: 23.98)
- Hershey’s Hershey's Syrup Special Dark Chocolate (Similarity score: 27.40)
- Crema A Base De Aceto Balsamico De Modena Igp (Similarity score: 27.87)
- Crema A Base Du Acteo Balsamico Di Modena Igp (Similarity score: 27.87)