Glencourt Inc. Ice Cream Strawberries & Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 958kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 958kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.81g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.81g |
| Saturated Fat | 7.62g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 57.164291072768194% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.2% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 14 |
| Sodium | 52mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 22.86g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.86g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tillamook Really Creamy Ice Cream (Similarity score: 3.81)
- Tillamook Ice Cream (Similarity score: 4.32)
- Tillamook Ice Cream, Banana Split (Similarity score: 4.65)
- Tillamook Ice Cream (Similarity score: 5.92)
- Genuss Der Saison,odw Lebensmittel Gmbh Creme Brulee (Similarity score: 6.70)
- Black Raspberry Flavored Premium Ice Cream With Dark Chocolate Chunks, Black Raspberry Chocolate (Similarity score: 7.35)
- San Bernardo San Bernardo, Italian Escapes, Raspberry Swirl Italian Cheesecake (Similarity score: 8.02)
- Éclairs (Similarity score: 8.08)
- Tarte Abricot (Similarity score: 8.08)
- Julie's Organic Julie's Organic, Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 8.17)
- Tillamook Real Creamy Ice Cream (Similarity score: 8.38)
- Tillamook Ice Cream (Similarity score: 8.38)
- Prestige Ice Cream (Similarity score: 8.38)
- Tillamook Really Creamy Ice Cream (Similarity score: 8.49)
- Tillamook Extra Rich And Creamy, Silky French Custard Ice Cream (Similarity score: 8.53)
Ingredients List
- Cream
- Skimmed Milk
- Strawberry
- Cane Sugar
- Egg Yolk
- Vanilla Extract
- Stablizer
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)