Globus Bienenstich
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1238kj (296 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1238kj (296 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 2.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 2.2 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.1g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.1g |
| Saturated Fat | 7.3g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 48.666666666666664% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 48.7% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 15 |
| Sodium | 196mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 196mg |
| Sugars | 17g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Toupargel 6 Millefeuilles (Similarity score: 16.75)
- 8 Inch Fresh Peach Pie (Similarity score: 17.19)
- Häagen Dazs Triple Sensation (spéculoos Caramel Amandes) (Similarity score: 18.65)
- Ice Cream (Similarity score: 21.21)
- Sam's Choice Ice Cream (Similarity score: 21.21)
- Bimbo Roles Bimbo (Similarity score: 23.42)
- Bimbo Roles Bimbo (Similarity score: 23.42)
- Gillian's Gillian's, Chocolate Cupcakes (Similarity score: 23.75)
- Vanilla Ice Cream & Chocolate Cake (Similarity score: 23.86)
- Panettone Al Pistacchio (Similarity score: 24.66)
- Millefeuille (Similarity score: 24.68)
- Cherry Fruit Bites (Similarity score: 24.87)
- Picard Mini Eclairs Tres Gourmands (Similarity score: 25.35)
- Mousse Au Chocolat Maison (Similarity score: 25.40)
- The Bakery Cherry Turnover (Similarity score: 25.60)
Ingredients List
- Cream
- Baker S Yeast
- Skimmed Milk Powder
- Acidity Regulator
- Salt
- Sweet Whey Powder
- E428
- Buttermilk Powder
- Flavouring
- Thickener
- Water
- Corn Flour
- Wheat Gluten
- Starch
- Glucose Syrup
- Invert Sugar Syrup
- Raising Agent
- Wheat Starch
- Natural Flavouring
- Wheat Flour
- Caramelised Sugar Syrup
- Acid
- Sugar
- Almond
- Dextrose
- Butter
- E1404
- Whole Milk Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)