Goat cheese medallions
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19.05g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19.05g |
| Saturated Fat | 14.29g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 60.01679966400671% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 14.3g |
| Score | 10 |
| Sodium | 214mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 214mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Goat Cheese (Similarity score: 0.00)
- Goat Cheese (Similarity score: 10.89)
- Mild Fresh Goat Cheese Classic Cherve, Mild (Similarity score: 10.89)
- The Ravioli Store, All Natural Handmade Ravioli, Aged Goat Cheese (Similarity score: 15.63)
- La Perla Del Mediterraneo Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 18.00)
- Caseificio Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 19.46)
- Zeta Mozzarela Di Bufala Campana (Similarity score: 19.46)
- La Contadina Mozzarella Di Bufala Campagna (25% Mg) (Similarity score: 19.46)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 20.64)
- Frozen Power Dreamy Choc (Similarity score: 21.53)
- Palais Des Mets Mozzarella Di Bufala Campana Dop Bio (Similarity score: 22.46)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 22.46)
- Mozzarella Gourmet Di Latte Di Bufala Al Tartufo (Similarity score: 22.46)
- La Bella Contadina La Contadina Mozzarella Di Bufala Bag 125g (Similarity score: 22.46)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 22.46)
Ingredients List
- Pasteurized Cultured Goats' Milk
- Salt
- Enzyme
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)