Goji berry organic vinaigrette & marinade
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1117kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1117kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 3.33g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 14.273467638234036% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.3% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 10 |
| Sodium | 217mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 217mg |
| Sugars | 13.33g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Spar Apfelschnitte (Similarity score: 16.32)
- Solis Jalapeno & Cilantro Sun Dip (Similarity score: 21.67)
- Coop Coop Hot Cross Buns (Similarity score: 21.73)
- 20 Minis Blinis Frais Bio (Similarity score: 22.72)
- Migros Creme Berliner (Similarity score: 26.03)
- Simply Yorkshire Puddings (Similarity score: 27.13)
- Le Lame Pesto Aubergines Et Basilic (Similarity score: 28.96)
- Coleslaw (Similarity score: 29.41)
- Eroski Hogaza Centeno Y Avena (Similarity score: 30.06)
- Eroski Hogaza Centeno Y Avena (Similarity score: 30.06)
- Eroski Hogaza Centeno Y Avena (Similarity score: 30.06)
- Pan De Molde Hogaza Con Centeno Y Avena (Similarity score: 30.06)
- Eroski Hogaza Centeno Y Avena (Similarity score: 30.06)
- Picard Pommes De Terre À La Landaise (Similarity score: 30.69)
- Sunshine Burgers Breakfast Hemp & Sage (Similarity score: 31.31)
Ingredients List
- Filtered Water
- Garlic
- Gray Sea Salt
- Black Pepper
- Cold Pressed Extra Virgin Olive Oil
- Unfiltered Apple Cider Vinegar
- Goji
- Maple Syrup
- Coconut Sugar
- Lemon Juice
- Hemp Seed
- Onion
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)