Goldessa,Huber Goldessa Cream Cheese with Herbs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1008kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1008kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.5g |
| Saturated Fat | 14.7g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 63.91304347826087% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.9% |
| Saturated Fat Value | 14.7g |
| Score | 14 |
| Sodium | 300mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 300mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Racconto Racconto, Alfredo Sauce (Similarity score: 12.16)
- Les Délices De Belle France,belle France Burrata (Similarity score: 15.95)
- Boni Kaaskroketten (Similarity score: 16.27)
- Philadelphia,kraft,kraft Foods,mondelèz International Philadelphia (6 Portions) Nature (23,5% Mg) 100 G Kraft (Similarity score: 18.22)
- Milbona Kräuterfrischkäse (Similarity score: 19.89)
- Tipiak 2 Feuilletés Saint Jacques (Similarity score: 20.18)
- Sapori Tipici Di Puglia,sanguedolce Burrata Pugliese (Similarity score: 20.36)
- Stracciatella Di Burrata (Similarity score: 20.36)
- Nuovo Castelli Burrata Au Lait De Vache Pasteurisé (Similarity score: 20.36)
- Nuevo Castelli Burrata (Similarity score: 20.36)
- Hacendado Burrata (Similarity score: 20.36)
- Sanguedolce,saporosa Di Puglia Cuor Di Burrata (Similarity score: 20.36)
- Hacendado Burrata (Similarity score: 20.36)
- Sanguedolce Burrata (Similarity score: 20.36)
- Les P'tites Cabines Rillettes De Rougets Barbets Au Basilic Et Piment D'espelette (Similarity score: 20.76)
Ingredients List
- Soft White Cheese
- Salt
- Herb
- Spice
- Garlic
- Herb Extract
- Sugar
- Thickener
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)