Goldland Goldland Waldhonig
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.4g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.4g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 13 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 70g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 70g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Ferme De Ramée Meringues Le Flocon D'or (Similarity score: 6.42)
- Sans Marque,maison Vergnon Miel D'acacia (Similarity score: 7.07)
- Troyer Dist Co Old Fashioned F R O G Jam (Similarity score: 8.09)
- Troyer Dist Co Old Fashioned Frog Jam (Similarity score: 8.09)
- Braswell's Mint Jelly With Leaves (Similarity score: 8.09)
- Maison Meneau Sirop D'agave (Similarity score: 8.50)
- Trader Joe's 100% Desert Mesquite Honey (Similarity score: 8.77)
- Golden Blue Agave Sweetener (Similarity score: 8.77)
- Wholesome Organic Blue Agave (Similarity score: 8.77)
- Raw Honey (Similarity score: 9.22)
- Blossomology Organic Honey (Similarity score: 9.22)
- Palermo Honeycomb (Similarity score: 9.22)
- Wildflower Honey (Similarity score: 9.22)
- Kelley's Texas Country Style Honey (Similarity score: 9.22)
- Australian Manuka Honey (Similarity score: 9.22)
Ingredients List
- Honey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)