Good Humor, Unilever Good humor, oreo, frozen oreo dessert cone, naturally and artificially flavored
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1117kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1117kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 9.33g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 77.75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 77.8% |
| Saturated Fat Value | 9.3g |
| Score | 17 |
| Sodium | 93mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 93mg |
| Sugars | 22.67g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Good Humor, Oreo, Frozen Dessert Cone Made With Oreo Wafer Pieces, Naturally & Artificially Flavored (Similarity score: 0.00)
- Auchan Mousse Au Chocolat Glaçée (Similarity score: 13.28)
- Emmi Bontà Divina Profiteroles (Similarity score: 15.72)
- Prix Mini Cônes Saveur Vanille (Similarity score: 15.97)
- Leader Price 6 Cônes Saveur Spéculoos (Similarity score: 16.11)
- Bonta Divina Bonta Divina Profiteroles X2 +1 Gratuit Ea (Similarity score: 16.96)
- Pirkka Jäätelötuutit Toffee (Similarity score: 19.69)
- Coop Cono Alla Panna (Similarity score: 20.48)
- Bonta Divina Profiteroles, Schokolade (Similarity score: 20.67)
- Great Value, Wal Mart Stores Inc Ice Cream Cone (Similarity score: 21.54)
- Turkey Hill Ice Cream Cake (Similarity score: 21.98)
- Bio Village,marque Repère Profiteroles Sauce Chocolat (Similarity score: 22.12)
- Cornetto King Cone Vanille (Similarity score: 22.36)
- Carrefour Tiramisu (Similarity score: 22.61)
- Ben & Jerry's,unilever Home Sweet Honey Comb (Similarity score: 22.79)
Ingredients List
- Milk
- Cocoa
- Cocoa
- E471
- E410
- Soya Lecithin
- Natural Flavouring
- E412
- E407
- Water
- Chocolate Wafer Cone
- Sugar
- Coconut Oil
- Oreo Crunch
- Corn Syrup
- Less Than 2% Of
- Palm Oil
- Whey Protein
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)