Good planet foods dairy free cheddar
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 20g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 93.32711152589827% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 93.3% |
| Saturated Fat Value | 20g |
| Score | 15 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- (Similarity score: 23.55)
- Robiola Puracapra Fresca (Similarity score: 35.89)
- Vivaldi Mozarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 37.45)
- Nostja Sahne Brotaufstrich Klassik (Similarity score: 38.06)
- Mozzarella Si Bufala Campana Dop (Similarity score: 44.20)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 44.20)
- La Bella Contadina Buffala (Similarity score: 44.20)
- Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 44.20)
- Palais Des Mets Mozzarella Bella Di Latte Di Bufala Al Tartufo (Similarity score: 44.20)
- Boni Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 44.20)
- Mozarella Nadi Di Latte Di Bufala Al Tartufo (Similarity score: 44.20)
- Екобим Домашен Бабек (Similarity score: 44.56)
- Decò Biscotti Vaniglia (Similarity score: 44.78)
- Bennet Mozzarella (Similarity score: 44.78)
- Stracchino (Similarity score: 45.39)
Ingredients List
- Filtered Water
- Coconut Oil
- Modified Starch
- E333
- Sea Salt
- Olives
- Cheddar Flavor
- E160c
- E160ai
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)