Homemade, United Dairy Farmers United dairy farmers homemade french vanilla ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 989kj (237 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 989kj (237 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.55g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.55g |
| Saturated Fat | 9.09g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 66.64222873900293% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 16 |
| Sodium | 69.28mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 69.3mg |
| Sugars | 23.64g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.64g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Asael Farr & Sons Company Farr Better, Frozen Custard, Cherry Fudge Chunk (Similarity score: 8.55)
- Leaderprice Crème Glacée Chocolat Avec Copeaux Chocolat Noir (Similarity score: 9.41)
- Real Premium Double Fudge Brownie Ice Cream (Similarity score: 9.99)
- Casino Crème Glacée Chocolat Copeaux De Chocolat Noir (Similarity score: 10.97)
- Lavender Organic Ice Cream (Similarity score: 11.14)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 11.16)
- Sammontana Barattolino Granulato (Similarity score: 11.42)
- Meijer Ice Cream (Similarity score: 12.28)
- Ben & Jerry‘s Ben & Jerry's Glace En Pot Vegan Coconutterly Caramel'd (Similarity score: 12.32)
- Coffee Ice Cream (Similarity score: 12.78)
- Haagen Dazs Coffee Ice Cream (Similarity score: 12.78)
- Mint Ice Cream With Chocolaty Chunks (Similarity score: 13.08)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 13.27)
- Purple Cow Brownie S'mores Premium Ice Cream (Similarity score: 13.27)
- Bonta',bontà Divina Forēt Noire (Similarity score: 13.74)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Pasteurised Egg Yolk
- Vanilla Extract
- Stabiliser
- E160b
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)