Honey Stinger, En-R-G Foods Llc Honey stinger, kid's organic chews, mixed berry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1272kj (305 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1272kj (305 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 130mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 130mg |
| Sugars | 56.52g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 56.52g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Honey Stinger, En R G Foods Llc Honey Stinger, Kids' Organic Chews, Sour Citrus (Similarity score: 0.00)
- Honey Stinger, En R G Foods Llc Honey Stinger, Kids' Organic Chews, Sour Citrus (Similarity score: 0.00)
- Honey Stinger, En R G Foods Llc Honey Stinger, Kids' Organic Chews, Mixed Berry (Similarity score: 0.00)
- Grape, Strawberry, Orange, Peach & Raspberry Mixed Fruit Flavored Snacks, Grape, Strawberry, Orange, Peach & Raspberry (Similarity score: 8.93)
- Tropical Fruit Flavored Snacks, Strawberry Banana, Tangerine, Pineapple & Mango (Similarity score: 8.93)
- Market Pantry Grape, Strawberry, Orange, Peach & Raspberry Fruit Flavored Snacks, Mixed Fruit (Similarity score: 8.93)
- Spooky Shapes Mixed Fruit Flavored Snacks (Similarity score: 8.93)
- Strawberry Fruit Flavored Snacks, Strawberry (Similarity score: 8.93)
- Strawberry Fruit Flavored Snacks (Similarity score: 8.93)
- Market Pantry Spooky Shapes Snacks (Similarity score: 12.21)
- Mixed Fruit, Fruit Flavored Snacks (Similarity score: 12.29)
- Fruit Flavored Snacks (Similarity score: 12.29)
- Fruit Flavor Snacks (Similarity score: 12.29)
- Fruit Flavored Snacks (Similarity score: 12.29)
- Mixed Berry Fruit Flavored Snacks (Similarity score: 12.29)
Ingredients List
- Tapioca Syrup
- E903
- Sugar
- Honey
- E440a
- E330
- E332ii
- Colour
- Natural Flavouring
- Sunflower Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)