Honey World Inc. Kevin's Fresh, Cranberry Vinaigrette
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 975kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 975kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 14.285714285714286 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 14.3 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 1.33g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 5.700814402057437% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 5.7% |
| Saturated Fat Value | 1.3g |
| Score | 5 |
| Sodium | 167mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 167mg |
| Sugars | 6.67g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Taboulé (Similarity score: 23.89)
- Coquelicot Provence Ravioli Aux Aubergines (Similarity score: 25.77)
- Jack's Potato Salad (Similarity score: 26.54)
- Zero Candies Limón Refrescante 0% Azúcares (Similarity score: 28.20)
- Monoprix Taboulé À L'orientale Poulet Et Amandes (Similarity score: 29.22)
- Can Busquets Pan De Centeno Integral 50% Y Espelta Eco (Similarity score: 29.22)
- Regañás (Similarity score: 29.35)
- Picard Pate A Pizza (Similarity score: 29.62)
- Buchcik Kluski Na Parze (Similarity score: 29.94)
- Picard 2 Pâtes À Pizza (Similarity score: 30.06)
- Les Artisans Du Bio Ravioli Petits Légumes De Méditerranée (Similarity score: 30.56)
- Bon Matin La Mie De L'artisan 12 Céréales (Similarity score: 31.87)
- Albert Heijn Muhammara (Similarity score: 32.10)
- Bonherba,migros Mélisse Citronnelle Sans Sucres (Similarity score: 32.63)
- Bonherba,migros Orange Menthe, Sans Sucres (Similarity score: 32.79)
Ingredients List
- Cranberry
- Canola Oil
- Orange Juice
- Red Wine Vinegar
- Sugar
- Salt
- Pepper
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)