Hormel Foods Corporation Ground Pork
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1084kj (260 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1084kj (260 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 14.29g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.29g |
| Saturated Fat | 8.04g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 36.02150537634408% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 36% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 286mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 286mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Maître Coq Canette Farcie Écorces D'oranges Confites Marinées Au Cointreau (Similarity score: 14.21)
- Tendriade Paupiettes De Veau (Similarity score: 18.96)
- Chipolatas (Similarity score: 19.14)
- U Viande Hachée Bolognaise, 20% Mat Gr (Similarity score: 20.59)
- Pizza Nordique A Cuire (Similarity score: 21.35)
- Delhaize Quiche Lorraine (Similarity score: 23.20)
- Tortellini Boeuf (Similarity score: 23.35)
- Quiche Lorraine (Similarity score: 23.76)
- Marks & Spencer,m&s Quiche Lorraine (Similarity score: 24.47)
- Publix Deli Egg Salad (Similarity score: 24.55)
- Le Gaulois Paupiettes De Dinde X8 (Similarity score: 26.11)
- Primia Tortelloni Ricotta E Spinaci (Similarity score: 26.26)
- Home Fresh Foods Turkey And Bacon Club On Multigrain (Similarity score: 26.46)
- Asda Minted Lamb And Mutton Quarter Pounders (Similarity score: 27.57)
- Haldiram's Tandoori Garlic Naan (Similarity score: 28.04)
Ingredients List
- Pork
- Pork Stock
- E326
- Salt
- E339
- E262ii
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)