Hot mustard
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 10 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 40g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 40g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kroger, The Kroger Co Kroger, Hazel Nut (Similarity score: 0.00)
- Fresh & Easy Balsamic Glaze (Similarity score: 0.00)
- Giant Coffee Creamer (Similarity score: 0.00)
- Blackberry Fruit Spread (Similarity score: 0.00)
- French Vanilla Coffee Creamer (Similarity score: 0.00)
- Primo Specialty Foods Primo, Blueberry Jalapeno Preserves (Similarity score: 4.51)
- Best Food Bonbons Cenelle (Similarity score: 6.00)
- Stonewall Kitchen Old Farmhouse Chutney (Similarity score: 6.76)
- Strawberry Preserves (Similarity score: 7.28)
- Jams By Jan Wild Chokecherry Jelly (Similarity score: 7.35)
- Work In Process Amish Family Recipes, Eva's Sweet Red Pepper Jam (Similarity score: 7.35)
- Mrs Miller's Homemade Noodles Ltd Mrs Miller's, Homemade Jam, Pepper (Similarity score: 7.35)
- Whole Lemon Fig Marmalade (Similarity score: 7.35)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Coffee Creamer, Original, Hazelnut (Similarity score: 9.59)
- Food Lion, Food Town Stores Inc Coffee Creamer (Similarity score: 9.59)
Ingredients List
- Cider Vinegar
- Sugar
- Mustard Powder
- Egg
- Corn Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)