Houmous
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1268kj (304 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1268kj (304 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.4g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.4g |
| Saturated Fat | 2.96g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 10.882352941176471% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10.9% |
| Saturated Fat Value | 3g |
| Score | 4 |
| Sodium | 231.99999999999997mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 232mg |
| Sugars | 0.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mc Cain Gaufres (Similarity score: 11.93)
- Boni Gaufre (Similarity score: 13.13)
- Boni Selection Gaufres De Bruxelles (Similarity score: 13.26)
- Picard Only Love Gaufres Cœurs (Similarity score: 18.14)
- Alcachofa Confitada Flor (Similarity score: 18.17)
- Whole Foods Market, Sourdough: A European Bakery Whole Foods Market, Soft Prairie Rolls (Similarity score: 24.43)
- Rema 1000 Tunfisk I Olje (Similarity score: 25.66)
- Pain Du Soleil Pain Du Soleil Pita Brune (Similarity score: 25.76)
- Rillettes De Truite (Similarity score: 25.83)
- King Oscar, King Oscar Inc King Oscar, Sardines In Soybean Oil (Similarity score: 27.16)
- Tentacules De Poulpe À L'huile De Tournesol (Similarity score: 27.71)
- Gaia Galette Essene Pois Chiches Germés (Similarity score: 28.03)
- Monoprix Pain Complet (Similarity score: 28.54)
- Escale Gourmande Mini Muffins Abricot Sec & Brie (Similarity score: 29.23)
- Gaufres De Bruxelles (Similarity score: 30.77)