Houmous lentilles corail
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 941kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 941kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6.5g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.5g |
| Saturated Fat | 2.2g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 12.716763005780345% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.7% |
| Saturated Fat Value | 2.2g |
| Score | 2 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 0.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Houmous Lentilles Corail (Similarity score: 0.00)
- Emile Noël Houmous De Lentilles Corail (Similarity score: 9.30)
- Croquez Bio Falafels Et Houmos De Poivron (Similarity score: 14.44)
- Mccain Mini Smile' Up (Similarity score: 16.58)
- Cité Marine Aiguillettes De Cabillaud Msc Panées (Similarity score: 19.78)
- La Coca,rodriguez,pascual Y Cia S L Calamares En Su Tinta Chipirones (Similarity score: 20.45)
- Boni Light Om Te Smeren (Similarity score: 21.02)
- Kidfresh Fun Tastic Fish Sticks (Similarity score: 22.24)
- Birds Eye Fish Fingers Crispy Batter (Similarity score: 23.17)
- Casino Filets De Merlan Pané (Similarity score: 23.29)
- Biologik 6 Petites Crêpes De Froment Bio (Similarity score: 23.70)
- Armada Sardines (Similarity score: 24.45)
- Asda Takeaway Chicken Bites (Similarity score: 24.72)
- Zarte Makrelenfilets (Similarity score: 24.86)
- Seara Chicken Nuggets Halal (Similarity score: 25.44)