Hp Hood Llc Green's, Parlor Favorites, Frozen Dairy Dessert, Pecan Turtle Trail
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 887kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 887kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0.4 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.03g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.03g |
| Saturated Fat | 4.55g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 50.05500550055005% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50.1% |
| Saturated Fat Value | 4.6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 174mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 174mg |
| Sugars | 24.24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream Sandwich (Similarity score: 19.59)
- Nestle, Skinny Cow, Low Fat Ice Cream Sandwiches, Chocolate Peanut Butter (Similarity score: 21.13)
- Chocolate Peanut Butter Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 21.13)
- Price Chopper Supermarkets Dairy Dessert Pecan Turtle (Similarity score: 21.43)
- Eclair Café (Similarity score: 22.12)
- Culinary Circle Gelato (Similarity score: 22.19)
- Supervalu Inc Real Ice Cream (Similarity score: 23.12)
- Stilwell Foods Inc Blackberry Cobbler, Blackberry (Similarity score: 23.35)
- Muffin Aux Myrtilles (Similarity score: 24.13)
- Premium Light Ice Cream (Similarity score: 24.19)
- Crêperie Colas Far Breton Au Lait Fermier Nature (Similarity score: 24.24)
- 2 Fars Bretons Au Lait Fermier Nature (Similarity score: 24.24)
- Intermarché Chocolat Fleur De Sel Et Noisette (Similarity score: 25.91)
- La Laitière,nestlé Tourbillon De Mousse (Similarity score: 26.11)
- Sea Salt Caramel Toffee Crunch Ice Cream (Similarity score: 27.27)
Ingredients List
- Milkfat
- E471
- E410
- E466
- E407
- Salt
- E150a
- E433
- Skimmed Milk
- Caramel Swirl
- Corn Syrup
- Sugar
- Caramel Turtles
- Whey Protein
- Pecan Nut
- Natural Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)