Hudsonville Grand traverse bay ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.12g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.12g |
| Saturated Fat | 6.25g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 14 |
| Sodium | 94mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 94mg |
| Sugars | 23.44g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 7.80)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 10.56)
- Ice Cream (Similarity score: 10.68)
- Flavored Ice Cream (Similarity score: 10.72)
- Cora Profiteroles (Similarity score: 10.82)
- Cow Belle Ice Cream, Peppermint, Cookies 'n Cream (Similarity score: 11.06)
- Key Food All Natural Ice Cream (Similarity score: 11.06)
- Netto Profiteroles Aux Œufs Frais Nappées De Sauce Chocolat (Similarity score: 11.19)
- Food Lion Premium Ice Cream (Similarity score: 11.48)
- Traverse City Cherry Fudge Ice Cream, Traverse City Cherry Fudge (Similarity score: 11.67)
- Ice Cream (Similarity score: 11.67)
- Dean's Premium Ice Cream (Similarity score: 11.92)
- Ice Cream (Similarity score: 11.97)
- Signature Select Reduced Fat Vanilla Flavored Ice Cream With Peanut Butter Cups And Famous Moose Tracks Fudge (Similarity score: 12.08)
- Best Choice, Associated Wholesale Grocers Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 12.55)
Ingredients List
- Milk
- High Fructose Corn Syrup
- E471
- Modified Corn Starch
- Natural Flavouring
- E466
- Salt
- Soya Lecithin
- E412
- E433
- E330
- Sugar
- E407
- E129
- Dextrose
- E160b
- Cream
- Corn Syrup
- Cherry
- Skimmed Milk
- Peanut Oil
- Whey
- Cocoa Processed With Alkali
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)