Hudsonville Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 916kj (219 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 916kj (219 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.6899999999999995g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.69g |
| Saturated Fat | 7.8100000000000005g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 62.480000000000004% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.5% |
| Saturated Fat Value | 7.8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 55mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 55mg |
| Sugars | 21.88g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carte D'or Carte D'or Glace Crème Glacée Chocolat Noir 1200ml (Similarity score: 3.29)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 5.17)
- Ice Cream (Similarity score: 5.27)
- Picard Pure Sélection Crème Glacée Le Café (Similarity score: 6.00)
- Mint Chocolate Chip Premium Ice Cream (Similarity score: 6.34)
- Mint Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 6.62)
- Premium Refreshing Mint Ice Cream Mixed With Dark Chocolate Chips, Mint Chocolate (Similarity score: 6.87)
- Vanille Eiscreme (Similarity score: 7.25)
- Mm's Vanilla With Chocolate Swirl Fun Ice Cream Cups (Similarity score: 7.56)
- G7 Gelato Lavorato A Mano (Similarity score: 7.86)
- Bonne Maman Liégeois Vanille Naturelle Et Caramel (Similarity score: 8.16)
- Carte D'or,unilever Carte D'or Glace Crème Glacée Chocolat Noir 900ml (Similarity score: 8.28)
- Homemade, United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 8.42)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 8.42)
- Picard 2 Élans Glacés Chocolat Vanille (Similarity score: 9.01)
Ingredients List
- Milk
- Green Color
- E160b
- Cream
- Sugar
- Corn Syrup
- Dark Chocolate Flakes
- Skimmed Milk
- Whey
- Stabiliser
- Natural Peppermint Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)