Hummus & crackers lunch kit
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1163kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1163kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 3.7 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 5.5600000000000005g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.56g |
| Saturated Fat | 1.85g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 24.966261808367072% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 1.9g |
| Score | 4 |
| Sodium | 194mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 194mg |
| Sugars | 19.44g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.44g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Brioche (Similarity score: 16.56)
- Éclair Café (Similarity score: 18.07)
- Eclair Chocolat X4 (Similarity score: 21.30)
- Éclairs Chocolat (Similarity score: 21.32)
- E Leclerc Éclair Au Chocolat (Similarity score: 21.32)
- Eclair Chocolat (Similarity score: 21.32)
- Eclair Chocolat (Similarity score: 21.32)
- Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 21.32)
- Eclairs Au Chocolat (Similarity score: 21.32)
- Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 21.32)
- Eclair Au Chocolat (Similarity score: 21.32)
- Eclair Au Chocolat (Similarity score: 21.32)
- Eclairs Au Chocolat Leclerc (Similarity score: 21.32)
- Les Fous De Terroirs Chinois Mirabelle (Similarity score: 21.40)
- Leclerc Eclair Au Cafe Leclerc (Similarity score: 23.03)
Ingredients List
- Gopicnic Garden Hummus Dip 1 75 Oz
- Cumin Seeds
- Sesame Oil
- Little Bread Hen Multigrain Crackers 0 5 Oz
- Potato Starch
- Safflower Oil
- Sorghum Flour
- Quinoa Seeds
- Sesame Seeds
- Millet
- Flax Seed
- Water
- Amaranth Seeds
- Sea Salt
- Sweet Perry Orchards Apple Carrot Star Bites 0 63 Oz
- Concentrated Apple Juice
- Concentrated Carrot Juice
- Natural Flavouring
- E300
- E440a
- Canola Oil
- Professor Zim Zam's Extraordinary Sweets Rainbomallocrispie Bar 0 6 Oz
- Tahini
- Brown Rice Syrup
- Salt
- Tapioca Syrup
- Sugar
- Candy Coated Semi Sweet Chocolate Chips
- Palm
- Shortening
- Water
- E422
- E406
- Garlic
- Powdered Egg White
- Vanilla Natural Flavor
- Salt
- Sunflower Oil
- Garlic Powder
- Extra Virgin Olive Oil
- Lemon Juice Concentrate
- E330
- Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)