Hummus de Lentejas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1268kj (304 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1268kj (304 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.4g |
| Saturated Fat | 2.7g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 11.440677966101696% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.4% |
| Saturated Fat Value | 2.7g |
| Score | 2 |
| Sodium | 192mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 192mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leader Price (Similarity score: 15.65)
- Ikea Bröd Mjukkaka (Similarity score: 16.63)
- Ikea Bröd Mjukkaka (Similarity score: 16.63)
- Bofrost Gaufres De Bruxelles (Similarity score: 16.92)
- Armada,almare Sardinen Mit Chili (Similarity score: 17.11)
- Kerets Houmous Lentilles (Similarity score: 19.80)
- Le Trésor Des Dieux Filets De Maquereaux (Similarity score: 19.89)
- Maayane Caviar D'aubergine (Similarity score: 20.76)
- Maayane Caviar D'aubergines (Similarity score: 20.84)
- Harmony Maquereaux Harmony (Similarity score: 21.89)
- Ceci (Similarity score: 21.90)
- Siete Chickpea Flour Siete (Similarity score: 23.28)
- Pizza Al Salame (Similarity score: 24.15)
- Le Gourmand Salade De Fruits De Mer (Similarity score: 24.30)
- Ocean Sea Langostino Crudo (Similarity score: 25.58)