Hy-Vee, Hy-Vee Inc. Sugar free hard candy
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1125kj (269 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1125kj (269 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 3 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hy Vee, Hy Vee Inc Hy Vee, Sugar Free Peppermint Hard Candy (Similarity score: 0.00)
- Hy Vee, Hy Vee Inc Hy Vee, Sugar Free Hard Candy, Cinnamon (Similarity score: 0.00)
- #sinob Core,blackline 2 0 Citrulin Malat (Similarity score: 1.41)
- Domaca Mjesana Marmelada Fana (Similarity score: 5.66)
- Cherry Jam (Similarity score: 5.69)
- At Home Foods Pap (Similarity score: 11.22)
- Oral Care Dry Mouth Lozenges Fruit Mix (Similarity score: 11.31)
- Cotton Mouth Dry Mouth Lozenges (Similarity score: 11.31)
- Kong Yen Foods Co Ltd Rice Vinegar (Similarity score: 12.73)
- Afchain BĂȘtises De Cambrai (Similarity score: 13.51)
- San Miguel Arroz Jasmine San Miguel (Similarity score: 13.82)
- Picon Fromage Fondu (Similarity score: 16.14)
- Rhee Bros Inc Yissine, Green Tea With Brown Rice (Similarity score: 16.73)
- 100% Italian Semolina (Similarity score: 18.03)
- 100% Italian Semolina (Similarity score: 18.03)
Ingredients List
- E953
- Soya Oil
- Hydrogenated Starch Hydrolysate
- E330
- Natural And Artificial Flavouring
- E955
- E950
- E129
- E110
- E160ai
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)