Hy-Vee Hy-vee, roasted red pepper flour tortillas sonora
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1305kj (312 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1305kj (312 calories/kcal) |
| Fiber | 2.5 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 6.25g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.25g |
| Saturated Fat | 3.12g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 35.65714285714286% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 35.7% |
| Saturated Fat Value | 3.1g |
| Score | 3 |
| Sodium | 212mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 212mg |
| Sugars | 1.25g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Insalata Russa (Similarity score: 26.51)
- Spinach & Cheese Ravioli Filled With Spinach & A Four Cheese Blend, Spinach & Cheese (Similarity score: 28.30)
- Antonio Amato Tortelloni 'nduja E Ricotta Di Bufala Campana D O P (Similarity score: 31.02)
- Wall's Chicken Tikka Slice (Similarity score: 32.86)
- Sardine In Olio Di Oliva (Similarity score: 33.58)
- La Belle Iloise Sardines Aux Deux Piments Et Sa Note De Citron (Similarity score: 33.77)
- La Belle Iloise Sardines Aux Deux Piments Et Sa Note De Citron (Similarity score: 33.77)
- Bee Lor Inc Uncured Smoked Sausage (Similarity score: 34.07)
- Patrimoine Gourmand Crêpes De Bretagne Au Froment (Similarity score: 34.34)
- Le Monde Des Crêpes Crêpe Sucrées (Similarity score: 35.69)
- Taylor Fresh Foods Inc Real Foods, Mexican Cheddar Dip (Similarity score: 36.08)
- Netto Sardines Au Citron (Similarity score: 36.21)
- By Sainsbury's Pizza Dough (Similarity score: 36.31)
- Coop Feuilleté De Filet De Saumon (Similarity score: 36.41)
- Chudleigh's Usa Ltd Tart (Similarity score: 36.50)
Ingredients List
- Flour
- Wheat Gluten
- Potato Starch
- E412
- E415
- E920
- Enzyme
- E223
- Vegetable Purees And Extracts
- Natural Flavouring
- Salt
- Water
- Yeast Extract
- Beetroot
- Colour
- Parsley
- Soya Oil
- Salt
- E471
- E282
- Sugar
- Baking Powder
- E297
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)