Hy-Vee Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 967kj (232 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 967kj (232 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.92g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 56.2144597887896% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.2% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 13 |
| Sodium | 108mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 108mg |
| Sugars | 18.46g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.46g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dean's Dean's, Country Fresh, Premium Ice Cream, Cookies 'n Cream (Similarity score: 6.97)
- Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 7.37)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Premium Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 7.37)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Premium Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 7.37)
- Butter Pecan Ice Cream (Similarity score: 9.12)
- Market Pantry, Target Stores Ice Cream (Similarity score: 9.60)
- Purple Cow Ice Cream (Similarity score: 10.69)
- Real Ice Cream Cookies 'n Cream (Similarity score: 10.94)
- Thiriet Chocolat Brownies (Similarity score: 11.20)
- Crown Creamery Premium Ice Cream (Similarity score: 11.40)
- Ice Cream (Similarity score: 11.52)
- Ice Cream (Similarity score: 11.52)
- Food Lion Premium Ice Cream (Similarity score: 11.63)
- Ice Cream (Similarity score: 12.23)
- Real Ice Cream (Similarity score: 12.23)
Ingredients List
- Milk
- Chocolate Coated Peanuts
- Peanut Butter Flavor Base
- E471
- E412
- E339
- E466
- Sodium Citrate
- E433
- E407
- E150a
- Cream
- Buttermilk
- Corn Syrup
- Caramel Ribbon
- Whey
- Candy Bar Pieces
- High Fructose Corn Syrup
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)