Hyvee Brownie Batter Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 900kj (216 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 900kj (216 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.15g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.10306406685237% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 12 |
| Sodium | 85mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 85mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Food Town Stores Inc Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Hy Vee Inc French Vanilla Premium Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Key Food, Key Food Stores Co Op Inc Key Food, Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 2.18)
- Good & Delish Homestyle Ice Cream (Similarity score: 2.18)
- Ice Cream (Similarity score: 2.18)
- Target Stores Ice Cream (Similarity score: 2.18)
- Purple Cow Ice Cream With Chocolate Sandwich Cookies (Similarity score: 2.73)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 3.58)
- Market Basket Inc 100% Natural Flavor Ice Cream (Similarity score: 3.58)
- Stroh's Premium Ice Cream (Similarity score: 4.70)
- Ice Cream (Similarity score: 5.12)
- Market Pantry Ice Cream (Similarity score: 6.76)
- Kroger Deluxe Banana Split Ice Cream (Similarity score: 10.01)
- Pink Peppermint Pink Colored Vanilla Premium Ice Cream With Red And Green Peppermint Flakes (Similarity score: 10.28)
Ingredients List
- Milk
- E339
- E466
- Sodium Citrate
- E433
- Carrageen
- Cream
- Brownie Batter Flavor Base And Ribbon
- Buttermilk
- Corn Syrup
- Whey High Fructose Corn Syrup
- Sugar
- E471
- Gaur Gum
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)