i FERRARI Riso Integrale Nero Venere
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1297kj (310 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1297kj (310 calories/kcal) |
| Fiber | 4.8 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 4.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 7.7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.7g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 15% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -6 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 0.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Stone Ground Strong Wholemeal Flour (Similarity score: 13.81)
- La Pasta Artigianale,pietro Castelli Farfalle Zebra (Similarity score: 17.14)
- Rema 1000 Ferske Lasagneplater (Similarity score: 20.57)
- Carrefour Tagliatelles Fraîches (Similarity score: 20.57)
- Riseria Merlano Riso Venere Integrale (Similarity score: 22.63)
- Horeca Epices Raz El Hanout (Similarity score: 23.69)
- Pam & Panorama Tagliatelle (Similarity score: 23.74)
- Gonzalez, Northgate Gonzalez Inc Gonzalez, Tortillas De Maiz (Similarity score: 24.36)
- Hemp + Flax + Chia Super Spread Almond Butter, Hemp + Flax + Chia (Similarity score: 24.76)
- Del Colle Riso Nero Venere (Similarity score: 25.26)
- Haricots Rouges (Similarity score: 25.68)
- Lustucru Tagliatelles Fraiches (Similarity score: 26.67)
- Eckart Cereal Enlínea Hojuelas De Maíz Endulzadas (Similarity score: 27.60)
- Yi Pin Tempeh Naturell (Similarity score: 28.31)
- Bio Organic, Chef Select Frische Tagliatelle (Similarity score: 28.60)
Ingredients List
- Riso A Grani Medi It Medium Grain Rice En Mittelkörniger Reis De Riz À Grains Moyens Fr Arroz De Grano Medio Es
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)