ICA Basic,ICA Mozzarella
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1050kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1050kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 63.1578947368421% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.2% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 10 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Alfredo Più,migros Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 7.35)
- Mild Classic Chevre Fresh Crumbled Goat Cheese, Mild (Similarity score: 10.97)
- Gerentes Sa Sechons De Chèvre (Similarity score: 11.36)
- Mozzarelle Senza Lattosio (Similarity score: 11.84)
- Galbani Mozzarella Tris (family Pack) (Similarity score: 13.48)
- Penny Mozzarella (Similarity score: 13.63)
- Zoma K Classic Mozzarella Classic (Similarity score: 13.63)
- Carloni Mozzarella (Similarity score: 13.63)
- M Budget Mozzarella (Similarity score: 13.63)
- Mozzarella (Similarity score: 13.63)
- Del Giudice, Centrale Del Latte Di Brescia Deli Senza Lattosio (Similarity score: 13.82)
- Del Giudice, Centrale Del Latte Di Brescia Delì (senza Lattosio) (Similarity score: 13.82)
- Mozzarella Senza Lattosio (Similarity score: 14.57)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 14.63)
- Mollini Mozzarella (Similarity score: 14.63)
Ingredients List
- Milk
- Coagulating Enzyme
- Salt
- Acidity Regulator
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)