Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 1.5 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.92g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.25255338904364% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 10 |
| Sodium | 62mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 62mg |
| Sugars | 16.92g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Shur Saving Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Dean's Country Fresh 100% Real Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Best Choice Premium Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Giant Eagle Ice Cream, Neapolitan (Similarity score: 2.92)
- Stroh's Premium Ice Cream (Similarity score: 2.92)
- Purple Cow Ice Cream (Similarity score: 2.92)
- Dean's Country Fresh Classic Ice Cream (Similarity score: 2.92)
- Best Choice Neapolitan Premium Ice Cream (Similarity score: 2.92)
- Daily Chef Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 2.92)
- Purple Cow Ice Cream (Similarity score: 2.92)
- Dean's Country Fresh Dean's, Country Fresh, 100% Real Ice Cream, Super Rainbow (Similarity score: 2.92)
- Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 4.53)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Hannaford, Neapolitan Ice Cream, Vanilla, Strawberry & Chocolate (Similarity score: 4.53)
- Purple Cow Ice Cream (Similarity score: 4.56)
- Chocolate Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 4.56)
Ingredients List
- Milkfat
- E471
- E415
- E433
- E466
- E407
- Natural And Artificial Flavouring
- E160b
- Skimmed Milk
- Sugar
- Corn Syrup
- High Fructose Corn Syrup
- Cocoa
- Sweetcream Buttermilk
- Whey
- Contains Less Than 2% Of Guar Gum
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)