Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1226kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1226kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 9.33g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 69.99249812453114% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70% |
| Saturated Fat Value | 9.3g |
| Score | 18 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 29.33g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hacendado Helado De Chocolate Trocitos (Similarity score: 9.63)
- Carrefour Double Pistachio Chocolate Pistache Chocolat (Similarity score: 10.40)
- Hacendado Helado De Chocolate Trocitos (Similarity score: 10.70)
- Pâturages Mousse Saveur Vanille & Sauce Caramel (Similarity score: 11.17)
- Klondike, Unilever Klondike, Bars, Artificially Flavored Vanilla Light* Ice Cream In A Milk Chocolate Flavored Coating, Original (Similarity score: 13.29)
- Carrefour Bâtonnets Géants (Similarity score: 13.46)
- Nestle,froneri,extreme Glace Extrême Happy Cookie (Similarity score: 13.82)
- Tarte Normande (Similarity score: 14.06)
- Ice Cream Bars (Similarity score: 14.64)
- Vanilla Ice Cream Topped With A Chocolate Flavored Coating Bars (Similarity score: 14.64)
- Vanilla Ice Cream Bars, Vanilla (Similarity score: 14.64)
- Maestro Italia Tiramisu (Similarity score: 14.77)
- Mucci Macadamia Nut (Similarity score: 14.84)
- Leclerc Tarte Normande (Similarity score: 14.85)
- Viennetta Viennetta Biscuit Caramel (Similarity score: 15.10)
Ingredients List
- Milk
- E407
- Cream
- Avocado
- Cane Sugar
- Skimmed Milk Powder
- Egg
- Natural Colours
- E410
- Guar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)