Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 941kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 941kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 8.11g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 75.02312673450507% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75% |
| Saturated Fat Value | 8.1g |
| Score | 15 |
| Sodium | 72mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72mg |
| Sugars | 24.32g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.32g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- G7 Tiramisú (Similarity score: 8.17)
- Il Gelataio G7, G7 Tiramisù (Similarity score: 8.17)
- Gelato (Similarity score: 11.65)
- Mövenpick Weiße Schokolade Pistazie (Similarity score: 11.73)
- Mövenpick, Nestlé Eis, Cookies & Cream (Similarity score: 12.36)
- Deluxe Bombón Avellana (Similarity score: 12.87)
- Wondermilk Dairy Free Frozen Dessert (Similarity score: 14.10)
- Oatmeal Cookie Oat Milk Non Dairy Frozen Dessert, Oatmeal Cookie (Similarity score: 14.28)
- Pilpa Buche 3 Chocolats (Similarity score: 14.33)
- Bridgeman's Ice Cream Ice Cream (Similarity score: 14.58)
- Heavenly Hash Premium Ice Cream, Heavenly Hash (Similarity score: 14.96)
- Kemps, Kemps Llc Caribou Coffee Java Chunk Dark Chocolaty Chunks In Creamy Coffee Ice Cream (Similarity score: 15.09)
- Flan Coco (Similarity score: 15.47)
- Cassata Dessert (Similarity score: 15.79)
- Ciao Bella Gelato Co Inc Ciao Bella, Gelato, Brown Sugar Caramel (Similarity score: 17.14)
Ingredients List
- Mixed Berry Flavored Ice Cream
- Red Raspberries
- Water
- Blueberry Puree
- E330
- Marionberry Juice Concentrate
- Blueberry Juice From Concentrate
- Natural Flavouring
- Strawberry Juice Concentrate
- Lemon Juice Concentrate
- Salt
- Cream
- E334
- E500i
- Sodium Citrate
- E340ii
- E412
- E471
- E415
- E433
- E407
- Vanilla Topping
- Sugar
- Sugar
- Hydrogenated Palm Kernel Oil
- High Fructose Corn Syrup
- Dextrose
- Corn Syrup
- Contains Less Than 2% Of The Following
- E202
- E211
- Carbohydrate Gum
- E435
- Corn Syrup
- Artificial Flavouring
- Salt
- Soy Protein Isolate
- E475
- E471
- Sodium Citrate
- E339ii
- Soya Lecithin
- E415
- Black Raspberry Variegate
- Skimmed Milk
- Corn Syrup
- Raspberry Puree
- Sugar
- Water
- Tapioca Starch
- Contains 2% And Less Of Citric Acid
- Salt
- Natural Flavouring
- E412
- E415
- Whey
- E211
- E129
- E132
- Chocolate Pieces
- Cocoa Paste
- Cocoa Butter
- Soya Lecithin
- Vanilla Extract
- Fructose
- Strawberry Puree
- Marionberry Puree
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)