Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 900kj (216 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 900kj (216 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.92g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 64.25255338904364% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 13 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 18.46g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.46g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Hyvee Coffee Ice Cream With Chocolaty Chips, Mocha Chip (Similarity score: 3.68)
- Walgreens Strawberry Cheesecake Ice Cream (Similarity score: 4.10)
- Divine, Mayfield Select Ice Cream (Similarity score: 4.10)
- Kroger Deluxe Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 6.20)
- Ice Cream, Chocolate (Similarity score: 7.94)
- Kroger Kroger, Deluxe Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 8.08)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.37)
- United Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 9.83)
- Western Family Foods Inc Shur Saving, Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 10.62)
- Western Family, Western Family Foods Inc Western Family, Cookies & Cream, Artificially Flavored Vanilla Ice Cream (Similarity score: 11.52)
- Kingston Marketing Co Cookies'n Cream Ice Cream (Similarity score: 11.52)
- Creamies Reduced Fat Ice Cream Bar (Similarity score: 11.60)
- Hiland Dairy Inc Hiland, Ice Cream, Caramel Coffee (Similarity score: 11.60)
- Picard Flan Patissier Surgelé (Similarity score: 11.62)
Ingredients List
- Milk
- Contains 2% And Less Of Mono And Diglycerides
- E412
- E339
- E466
- Sodium Citrate
- E433
- E407
- E102
- E133
- E160b
- Cream
- Redistilled Oil Of Peppermint
- Buttermilk
- Skimmed Milk
- Corn Syrup
- Whey
- High Fructose Corn Syrup
- Chocolate Flavored Flakes
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)