Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7800000000000002g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.78g |
| Saturated Fat | 6.9399999999999995g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 55.51999999999999% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.5% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 12 |
| Sodium | 62mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 62mg |
| Sugars | 18.06g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Ice Cream (Similarity score: 0.00)
- Ice Cream (Similarity score: 2.93)
- Maple Flavored Ice Cream With Walnuts, Maple Nut (Similarity score: 7.29)
- Maple Walnut Ice Cream, Maple Walnut (Similarity score: 8.46)
- Frozen Custard (Similarity score: 9.19)
- Continente Creme Brule (Similarity score: 9.50)
- Ice Cream (Similarity score: 9.98)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.98)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 9.98)
- Ice Cream (Similarity score: 9.98)
- Lady Kemps Vanilla (Similarity score: 10.32)
- Chef Dessert Délices Au Marc De Champagne (Similarity score: 10.35)
- Asael Farr & Sons Company Farr Better, Frozen Custard, Strawberry Cheesecake (Similarity score: 10.44)
- Fresh & Easy Ice Cream (Similarity score: 10.58)
Ingredients List
- Milkfat
- E160b
- E407
- Skimmed Milk
- Sugar
- Corn Syrup
- Maltodextrins
- Natural Flavouring
- E471
- E410
- E466
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)