Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.92g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 56.2144597887896% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.2% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 77mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 77mg |
| Sugars | 24.62g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.62g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sweet Butter Cream Ice Cream With Sponge Cake Pieces And A Frosting Swirl (Similarity score: 2.16)
- Homemade, United Dairy Farmers United Dairy Farmers Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 6.62)
- United Dairy Farmers Sugar Cookie Dough And Our Signature Homemade Chocolate Chips, Blended Into Vanilla Ice Cream (Similarity score: 7.95)
- Ben & Jerry's, Unilever Boston Cream Pie Ice Cream With Yellow Cake Pieces, Fudge Flakes & Swirls Of Pastry Cream (Similarity score: 7.99)
- Giant Eagle Lava Cake, Chocolate (Similarity score: 8.09)
- Promocash, Carrefour Le Dôme Glacé Vanille, Caramel Au Sel De Guérande & Coeur Au Caramel (Similarity score: 8.27)
- Carrefour Le Dôme Glacé Vanille, Caramel Au Sel De Guérande & Coeur Au Caramel (Similarity score: 8.27)
- Real Premium Cinnamon Stick Rich Cinnamon Graham Cracker Swirled In Creamy Cinnamon Ice Cream, Cinnamon Stick (Similarity score: 8.90)
- Ice Cream (Similarity score: 9.19)
- Coyote Tracks Vanilla Ice Cream With Thick Fudge Swirl And Mini Peanut Butter Cups, Vanilla (Similarity score: 9.21)
- Gelatelli Crunchy Almond (Similarity score: 9.53)
- Ice Cream, Peanut Butter (Similarity score: 9.82)
- Ben & Jerry's Chocolate Fudge Brownie (Similarity score: 10.06)
- Ty Skorn Creme Glacee Chocolat Nougatine Coulis Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 10.16)
- Ice Cream (Similarity score: 11.31)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E410
- E160b
- E407
- Natural Flavouring
- Cream
- Chocolate Chip Cookie Dough
- Sugar
- Semi Sweet Chocolate
- Corn Syrup
- Whey
- Molasses
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)